Свято Петра і Павла - традиції та прикмети
12 липня відзначається день Святих апостолів Петра і Павла. Які ж традиції та прикмети пов'язані з цим днем?
Народна назва свята - Петрів день, скорочено від дня Святих апостолів Петра і Павла. Цей період вважається своєрідною верхівкою літа, після чого в природі починається поворот до осені.
У народі день Петра і Павла разом зі святами Горпини Купальниці та Івана Купала складають літній святковий цикл, присвячений природі, сонцю, травам, квітам, урожаю та залицянням.
Вважалося, що на день Петра і Павла сонце грає, тобто сяє всіма барвами веселки. Молодь у цей день ще до світанку виходила в поле - вартувати сонце. На того, хто побачить, як грає сонце, очікує щастя. У давні часи цей звичай зародився на Петрів день з метою відганяти від поселення русалок. Із першими променями сонця народ радів і співав. Але на цьому звичай не закінчувався. Далі молоді люди плели вінки, водили хороводи, і починалися петрівські гуляння, які тривали до першого Спаса.
У день Петра і Павла не можна працювати, особливо в полі, щоб не потривожити хлібне колосся та щоб урожай був хорошим. Після Петрова дня починалася пора сінокосу.
Дівчата в цей день гадають на свого обранця. Потрібно зібрати 12 різних рослин, покласти їх під подушку, закривши очі, сказати: «Дванадцять трав із різних полів, дванадцять юнаків! Хто суджений-ряджений, мені покажися й на мене подивися »
Також молоді дівчата в день Петра і Павла "завивали берізку". Для цього на молодій березі обирали три гілки, сплітали їх у косу й загадували бажання. Завивали гілочки зазвичай червоною стрічкою та міцною травою. Через три дні дівчата знову приходили до берези й дивилися: якщо коса не зів'яла й не розпустилася, то бажання збудеться. Березову косу після ворожіння обов'язково розпускали.
Вважають, що, хто в ніч на Петра-Павла не спатиме, той щасливим і здоровим весь рік буде.
(via)
Немає коментарів:
Дописати коментар