субота, 19 листопада 2016 р.

Цікавинка: найстаріша вітчизняна бібліотека


5 Цікавих фактів про найстарішу бібліотеку України

розміщено в: Цікаві факти |  
 
Найстаріша бібліотека в Україні
1.Наукова бібліотека Львівського національного університету імені І. Франка була заснована 1608 р. як навчальна книгозбірня школи при єзуїтському колегіумі. Без сумніву, вона є найдавнішою бібліотекою України, що працює і сьогодні.

2. Cеред читачів цієї бібліотеки були гетьман України Богдан Хмельницький, філософ і професор Тома Ельжановський, відомий медик, місіонер і ботанік Міхал Боїм, філософ Ян Ковальський та ін.

3. У 1704 році бібліотека була пограбувана шведами, а в 1734 році пережила нищівну пожежу. Проте академічна бібліотека швидко відродилася та 1784 р. стала основою книгозбірні оновленого Університету. У 1848 році знову була велика пожежа, під час якої змогли врятувати лише 13000 томів та частину рукописних і графічних збірок. На сьогодні бібліотека налічує понад 3 мільйони книг 140 мовами та діалектами народів світу.

5 Цікавих фактів про найстарішу бібліотеку України
4. До колекції бібліотеки входять численні унікальні видання й манускрипти. Зокрема у фондах бібліотеки є книжки з особистої бібліотеки французького кардинала Мазаріні, французького короля Людовіка XV, польського короля Сигизмунда ІІ, рукописи Івана Мазепи, найстаріший гербарій у Європі. Понад 115 тисяч стародруків (книги, випущені до 1825 р.), 1869 одиниць картографії (карти з 1511 до 1939 р.), серед яких у фонді найстарішою є карта Птолемея.

5. 400-літню унікальну бібліотеку було внесено до Державного реєстру наукових об’єктів, що становлять національне надбання фонду рукописних, стародрукованих та рідкісних книг, про що є рішення Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2008 р. (№ 1345-р), за поданням Міністра освіти і науки І. О. Вакарчука.
Хтось може дорікнути : мовляв, це не найстаріша бібліотека, що найстарішою книгозбірнею України вважається бібліотека Ярослава Мудрого. Так, за літописами, але хто її бачив?

Немає коментарів:

Дописати коментар