То хто ж таки подарував Шевченкові волю?
- Вот вы хахлы неблагодарные!
- Мы вам выкупили вашего Шевченку…
- Царица его викупила, а он вместо благодарности её шельмовать начал…
Скільки ми з Вами цього вже начулися!
Спробуймо відстежити події 1836-1838рр., пов’язані з життям і викупом Тараса Шевченка.
- Мы вам выкупили вашего Шевченку…
- Царица его викупила, а он вместо благодарности её шельмовать начал…
Скільки ми з Вами цього вже начулися!
Спробуймо відстежити події 1836-1838рр., пов’язані з життям і викупом Тараса Шевченка.
За збігом обставин Іван Сошенко знімав квартиру в тому будинку, де жив Євген Гребінка - українець із Пирятина, нащадок козацьких родів Гоголя та Чайки-Чайковських, друг А. Мокрицького з гімназії. Є. Гребінка видавав у Петербурзі альманах "Ластівка".
І. Сошенко першим почав замислюватися про звільнення цього геніального хлопця з кріпацтва й порадився про це з письменником Євгеном Гребінкою. Той першим узявся за літературну освіту Шевченка, запрошуючи Тараса до себе з 1837 року на літературні вечори. "Хрещений батько" першого видання "Кобзаря". Саме йому Тарас Шевченко присвятив поему "Перебендя".
Усі троє українців були знайомі з придворним живописцем Олексієм Венеціановим - син грека з Ніжина Фармакі-Венеціано й українки, учень українця Володимира Боровиковського; був учителем Івана Сошенка, товаришем Євгена Гребінки по гімназії. В академії мистецтв О. Венеціанов був учителем Аполлона Мокрицького. Вони й познайомили Т. Шевченка з відомим художником.
.
Спочатку Шевченком заопікувалася українська художницька громада.
Улюблений учень Брюллова А. Мокрицький наважився привести Т. Шевченка до майстерні маестро (пригадайте картину Г. Меліхова). У повісті "Художник"
Шевченко подав зібраний образ Аполлона Мокрицького та Івана Сошенка.
Пройшло ще трохи часу, і романи Карлу Брюллову під час роботи читав не
Аполлон, а Шевченко. Але Мокрицький не зобідився на Тараса, втішився
тим, що з’явився час відвідувати театр, познайомитися з 16-річною
італійською артисткою Франческою Джоллі, дивитися всі її вистави.Російський художник Карл Брюллов і російський поет Василь Жуковський вирішили викупити Шевченка з кріпацтва.
"Росіянин" Карл Брюлло (1799-1852) – по батькові нащадок знаменитих французьких емігрантів-гугенотів, по матері – німець. Карл Брюлло став Карлом Брюлловим за указом Олександра I, аби прізвище сповіщало іноземцям про підданого з Російської імперії та нагадувало російські прізвища, йому подарували букву "в". Оскільки життя в Петербурзі не склалося, художник випрохав дозвіл виїхати до улюбленої Італії. За легендою, він доїхав до кордону, там зняв увесь свій одяг і викинув його, бо не хотів брати з собою навіть пилюку Росії-мачухи.
В автобіографії Тарас Шевченко про свій викуп оповідає так: "1837 року Сошенко представив мене конференц-секретареві Академії мистецтв В.І. Григоровичу з проханням звільнити мене од лихої моєї долі, Григорович передав це прохання В.А. Жуковському. Той попередньо сторгувався з моїм поміщиком і просив К.П. Брюллова намалювати з нього, Жуковського, портрет, щоби розіграти його в приватній лотереї. Великий Брюллов одразу погодився, і незабаром портрет Жуковського був у нього готовий. Жуковський за участі графа М.Ю. Вієльгорського улаштував лотерею на 2500 карбованців асигнаціями, і цією ціною була куплена моя воля року 1838-го, квітня 22-го".
Сума в 2500 рублів на той час була еквівалентна 45 кг чистого срібла. Щоб здобути такі гроші, Карл Брюллов намалював портрет Василя Жуковського — вихователя спадкоємця престолу, і 4 травня 1838 р. портрет розіграли в лотереї, у якій узяла участь царська родина. Імпреза відбулася в палаці польського графа Михайла Вієльгорського (Вєльгурський), віолончеліста, композитора – геніального аматора. Портрет В. Жуковського не виграв ніхто! Царська родина на нього претензій ніколи не виявляла. Після проведення лотереї Брюллов ще 14 років працював над портретом і тільки після смерті художника родина продала його російському підприємцю Третьякову. У 1939 році портрет Жуковського, за який, нібито було викуплено Шевченка з кріпацтва, потрапив до новоствореного музею Т.Г. Шевченка в Києві.
Придбати квиток лотереї та викупити з неволі — не одне й те саме. Оскільки лотерея із розіграшу портрета Жуковського не дала бажаної суми, К. Брюллов, В. Жуковський, О. Венеціанов та Юлія Адлерберг Баранова започаткували збір коштів у складчину.
1. Венеціанов Олексій
2. Гребінка Євген
3. Григорович Василь
4. Мокрицький Аполлон
5. Сошенко Іван
25 квітня (7 травня) на квартирі Карла Брюллова в присутності Михайла Вієльгорського та Аполлона Мокрицького Василь Жуковський вручив Шевченкові відпускну.
Аполлон Мокрицький, удвох із яким Тарас Шевченко винаймали житло, записав: "Годині о другій я пішов до Брюллова, застав його в робочій. Незабаром прийшов Жуковський з графом Вієльгорським. Надійшов Шевченко, і Василь Андрійович вручив йому папір, що містив у собі його свободу і забезпечував права громадянства. Приємно було дивитися на оцю сцену".
Ось тоді Тарас Шевченко вигукнув своє захоплено-радісне: "Живу, учусь, нікому не кланяюсь і нікого не боюсь, окроме Бога — велике щастя буть вольним чоловіком".
Крім українців, участь у викупі Т. Шевченка брали:
1. Юлія Адлерберг Баранова (по чоловікові) (1789 — 1864) — графиня, німкеня, гофмейстриня, статс-дама, вихователька дочок Миколи I.
2. Брюллов Карл.
3. Вієльгорський Михайло – граф, поляк, віолончеліст, композитор.
4. Жуковський Василь.
5. Соколов Петро
Власне, єдиний росіянин, який брав участь у викупі Шевченка з кріпацтва, був Петро Федорович Соколов – росіянин, родоначальник російського акварельного портрета. Чоловік сестри Карла Брюллова Юлії (Жулі). Петро був на 17 років старшим, закохався з першого погляду, вони щасливо прожили життя. Троє їхніх синів стали відомими художниками. Але про нього ми не часто чуємо.
Немає коментарів:
Дописати коментар