Він робив усе, що міг
Українець, який щоденно українізував Росію
242 роки тому прийшов у світ українець, який першим створив повний
словник української мови; його обсяг перевищив сучасний 11-томний
словник.
Перед 24-річним вояком відкривалася чудова кар’єра, але матінка (жінка дуже деспотична) підшукала синові багату пару та вирішила Павла одружити, тому наказала, щоб він подав у відставку. Справа в тім, що, за царськими законами, офіцер міг одружитися після 28 років; шлюб до цього віку коштував великого відступного.
У жовтні 1798 р. у чині штабс-капітана Білецький-Носенко вийшов у відставку. Павло Павлович одружився з дочкою конотопського предводителя дворянства і, за словами біографа: "терпит душевное истязание до 1813 года". На весіллі Ганна Максимівна зробила синові подарунок: виділила з родового маєтку 40 десятин заболоченого пустирища у с. Лапинці, біля Прилук, що містилися на болотистій місцевості, непридатні для життя та культивування.
Їй удалося вбити майже всі мрії свого сина... Та Павло Павлович вирішив перетворити маєток на "райський куточок": копав канали, насаджував верби, насипав кургани, будував місточки, альтанки. Улюбленою розвагою П.Білецького-Носенка була пасіка в його розкішному саду. Наслідком його спостережень стала написана в останні роки життя велика праця "Пасечник, или Опыты пчеловода в южной полосе России".
Жив він то в Прилуках, то в маєтку батьків дружини в містечку Хмелеві Роменського повіту Полтавської губернії. Після смерті дружини Павло Білецький-Носенко разом із дітьми оселився в Лапинцях, де прожив до самої смерті. Тут відбулося перше знайомство Білецького-Носенка з історією України; він почав вивчати мову, культуру, звичаї, побут.
Вихований у Петербурзі, у типово російському середовищі, Павло Павлович Білецький-Носенко спілкувався весь час виключно російською мовою, тому не одразу змінив своє ставлення до "малороссиянизма". Захопившись усім українським, мріяв, щоб про Україну дізнався увесь світ. "Право! О ней меньше знают в просвещенной Европе, нежели о каком-нибудь новооткрытом острове Океании. Я не знаю, как кто, а я люблю родину и желал бы познакомить ее с целым светом, право! Она стоит того".
І нарешті дозволив собі розкіш: вдруге одружився за власним бажанням.
У 1801 р. прилуцьке дворянство обрало П.Білецького-Носенка підсудком повітового земського суду, працюючи й отримуючи мізерну платню, яка була практично єдиним засобом існування сім’ї, він "для избежания нужды в самом необходимом" найнявся до свого сусіда-поміщика І. Величка домашнім учителем і водночас виховував ще кількох поміщицьких дітей.
Згодом Павло Павлович зайнявся освітою шляхетних дітей у власному будинку. Цей приватний пансіон проіснував близько сорока років.
У пансіоні, уявіть собі, сам Білецький-Носенко (вчитель) проводив усі заняття:
- п’ять разів на тиждень з ранку до обіду з латинської, французької, німецької і російської мов, перекладали тексти з російської мови на іноземні й навпаки;
- ранок у четвер відводився для занять живописом;
- після обіду з другої до четвертої години в понеділок і середу вихованці пансіону вивчали арифметику і геометрію;
- у четвер, п’ятницю й суботу — математичну географію Європи та Азії;
- з п’ятої до сьомої години в понеділок проводилися заняття з риторики, поезії та міфології;
- у вівторок, середу, четвер, п’ятницю й суботу вивчали історію стародавнього світу, загальну і російську історію.
- у святкові та вихідні дні педагог знайомив вихованців з Біблією, найкращими творами світової літератури.
Найбільша його спадщина залишилась в поетичних і прозових творах: поема "Горпиніада", роман "Зиновій Богдан Хмельницький", драма "Іван Золотаренко", багато балад, байок, казок. Найвидатнішою його мовознавчою працею вважається укладений у 1838-1843 pp. словник української мови ("Словарь малороссийского, или юго-восточнорусского языка; филологический, этимологический; с показанием частей речи, окончательных корней слов, идиотизмов, метаплазмов со сводом синонимов, с пословицами и поговорками, составленный по произношению, каким говорят в Малой и Южной России, Павлом Белецким-Носенком, членом двух императорских российских ученых обществ"). Уклав П.Білецький-Носенко і "Грамматику южнорусского язика".
А життя було майже безнадійним. Тяжко хворий Білецький-Носенко раз-у-раз морально травмувався: Павло Павлович пережив усіх своїх братів, другу дружину; на Закавказзі загинув старший син Павло, талановитий портретист, пейзажист, літератор; у 25 років втратив глузд син Олександр, перспективний науковець та пейзажист; померли дві молодші доньки. Останні п’ять років поряд із ним перебував син Петро.
Помер письменник 11 червня 1856 року на вісімдесят другому році життя в Лапинцях. Він був похований у своєму саду поряд із дружиною, донькою та двома синами. На жаль, не збереглися ні його садиба, ні прекрасний сад, ні могили знаменитої родини.
Немає коментарів:
Дописати коментар