пʼятниця, 9 вересня 2016 р.

Нашого цвіту по всьому світу: Відомі українці Канади

Відомі українці Канади

Відомі українці Канади

Усі знають, що канадська українська діаспора - одна з найчисленніших і наймогутніших у світі. Серед її представників є всесвітньо відомі вчені, меценати, моделі та інші видатні постаті. Пропоную дізнатися більше про деяких із них.

Роберта Лінн Бондар (нар. 4 грудня 1945 р. у м. Су-Сент-Марі, Канада)

Перша канадська жінка, що побувала в космосі. Походить із родини українських емігрантів з міста Городенка, що на Івано-Франківщині. Розмовляє українською. У дитинстві мріяла стати вчителькою. У шкільні роки захоплювалася біологією й астрономією.
Закінчила Університет Ґвелф та є доктором наук Університету Торонто (написала дисертацію з медицини).
Пані Бондар є не тільки науковцем у галузі неврології, вона ще й освоїла управління літаком, оскільки на певному етапі свого життя вирішила опанувати ще одну професію — астронавта.
Пройшовши підготовку до космічних польотів у NASA, наприкінці січня 1992 р. Роберта Лінн стала першою канадкою, яка здійснила політ у космос.
Р.Л. Бондар є володаркою багатьох урядових нагород, почесним доктором більш ніж двадцяти університетів США й Канади. Крім того, пані Бондар є членом Конгресу Українців Канади.
У місті, де вона народилася (Су-Сент-Марі), на її честь названо парк. Її ім'я прикрашає Зал Слави Канади, а ще ним названо Астероїд 13693 Бондар, який було відкрито 1997 р.
 
 
Роберта Лінн Бондар

Кетрін Винник (нар. 17 грудня 1977 р. у м. Етобіко (Торонто), Канада)

Канадська теле- та кіноакторка. Має українське коріння. Народилася в Торонто. Справжнє ім'я і прізвище — Катерина Анна Винницька. Вона вільно володіє українською мовою — до 8 років пані Винник розмовляла лише нею.
Ходила до греко-католицької церкви, закінчила українську недільну школу ім. Цьопи Паліїв у Торонто. До сімнадцяти років була пластуном. Згодом багато разів була вихователькою (сестричкою) в таборах "Пласту". В одному з інтерв'ю Кетрін визнала, що дуже вдячна своїм батькам за те, що ті заохочували її до участі в Пласті, адже це допомогло їй загартувати характер та розвинути лідерські навички.
Досягла дуже високих результатів у східних єдиноборствах. Є володаркою чорного поясу з карате та тхеквондо. Започаткувала власну школу тхеквондо. Є срібною призеркою Чемпіонату Канади з цього єдиноборства.

1949 року переїхав до Канади, де заснував будівельну фірму.
Згодом започаткував "Лігу українських меценатів", протягом деякого часу обіймав посаду президента цього благодійного фонду.
Меценат спонсорував такі проекти, як Енциклопедія українознавства, Центр досліджень історії України імені Петра Яцика при Університеті Альберти (Канада) та ін.
Коштом Петра Яцика було видано англомовний переклад монографії Михайла Грушевського "Історії України-Руси" та багато інших наукових праць — як з історії України, так і з політології, економіки та інших наук. На видання цих книжок меценат пожертвував більш ніж шістнадцять мільйонів доларів.
Чималі кошти виділяв пан Яцик і на проведення Міжнародного конкурсу знавців української мови (з 2001). Тепер цей щорічний конкурс носить його ім'я.
1996 року за свою багаторічну меценатську іяльність Петро Яцик отримав Почесну відзнаку Президента України. Про пана Яцика написано декілька книг, зокрема "Українець, який відмовився бути бідним" авторства відомого українського журналіста й письменника Михайла Слабошпицького.

                                Петро Яцик

Альберт Бандура (нар. 4 грудня 1925 р. у м. Мандер, Канада) 

Відомий канадський вчений-психолог із українським корінням.
Пан Бандура здобув вищу освіту в престижному канадському виші — Університеті Британської Колумбії. А 1952 року став доктором психології в Університеті штату Айова (США). 1964 року є професором університету Стенфорду.
Протягом деякого часу вчений був президентом Американської та Канадської психологічних асоціацій. Має також почесні звання багатьох вищих навчальних закладів. Є лауреатом багатьох премій та нагород у галузі психології. Ось лише деякі з університетів, які відзначили пана Альберта почесними званнями: Університет Британської Колумбії, Римський, Саламанкський Університети та ін.
Психолог заклав основи такої важливої на сьогоднішній день теорії соціального навчання. Новаторськими ідеями пана Бандури в соціально-когнітивній теорії послуговуються вчені, фахівців-практики й навіть політики.
                            
Альберт Бандура

Дарія Вербова (нар. 19 листопада 1983 р. у Кракові, Польща)

Успішна канадська модель, яка теж має українське коріння. У більшості країн світу вона відома як Дарія Вербови (англ. Daria Werbowy), а в Україні її іноді називають Дариною Вербовою.
Кар'єри моделі не планувала. Почалося все випадково: мама однокласниці Дарії була власницею модельної агенції в Торонто. Вона звернула увагу на дівчинку-підлітка, адже Дарія вже в ніжному віці 13 років була високою та стрункою. А в 14 років вона здобула перемогу на всеканадському конкурсі моделей. Після року співпраці з агентством, що належало мамі однокласниці, Дарія підписала контракт із більш перспективною модельною агенцією — "Elite Models".
Після зйомок для знаменитої реклами парфумів "Hypnose" від Lancôme, обличчя Дарії стало впізнаваним у всьому світі. Наразі працює в модельному агентстві IMG Models.
Дарія брала участь у численних рекламних кампаніях найвідоміших світових брендів, зокрема вона співпрацювала з такими будинками моди, як  Balenciaga, Louis VuittonVersacePradaChanel та багатьма іншими.
2008 р. було відкрито зірку Дарії Вербової на Торонтській алеї слави.
Насамкінець — декілька цікавих фактів про Дарію: протягом 4 років вона відвідувала в Канаді українську школу. За словами моделі, її родина дотримується українських традицій. Дівчина вміє готувати такі українські страви, як вареникиборщ і пампушки

 Дарія Вербова

Немає коментарів:

Дописати коментар