пʼятниця, 16 грудня 2016 р.

У переддень свята

Ой, хто, хто… такий насправді Миколай?

Незабаром настане день, коли всі українські малята, щойно прокинувшися, одразу ж зазиратимуть під подушку, аби подивитися, що ж їм приніс Миколай. Комусь пощастить, і він отримає омріяні іграшки, купу мандаринок і солодощів. А нечемні дітлахи знайдуть під подушкою різку (хоча таких випадків, мабуть, історія ще не знала: батьки… ой, вибачте, Миколай тільки лякає відсутністю подарунків, а от до діла не доходить:) ).

            
Святий Миколай

Але ви коли-небудь замислювались, хто ж насправді цей білобородий дідусь, який так щедро обдаровує нас з року в рік?

 

Святий Миколай – історична постать

Святий Миколай, людина, історія Так, усі ми ще з дитинства пам'ятаємо історію про святого, який щороку ховає в нас під подушкою трішки радості та щастя. Однак мало хто знає, що ця особистість, на відміну від деяких християнських святих, була цілком реальною! Навіть свідчення збереглися: його ім'я зафіксоване в переліку єпископів – учасників першого Вселенського християнського собору (325 рік), скликаного імператором Костянтином Великим.

Однак, як то завжди буває, теорій про життя та діяння нашого сьогоднішнього героя є кілька. Добре хоч, що всі сходяться в одному: жив він в італійському місті Міра в 3 столітті нашої ери, коли християнство впевнено поширювалось світом, а часи гноблення цієї релігії скінчились. Так от…

 

Версія 1

            Святий Миколай діти Миколай народився в дуже багатій родині, але його батьки швидко покинули цей світ, залишивши хлопця зовсім самого. Так і жив він собі відлюдником. Аж поки одного разу не дізнався про дівчину, яка не могла взяти шлюб з коханим (за тодішніми звичаями, наречена без посагу не могла вийти заміж, а ця бідолашна була з бідної сім'ї). Тож Миколай вирішив допомогти їй: вночі підкинув мішечок з грішми у вікно.

Звичайно, дівчина зраділа, але подумала, що то вищі сили допомогли їй у скруті. Так чутки й поширилися містом. Ось тут майбутній святий і зрозумів, що повинен присвятити своє життя добру та милосердю. Він почав таємно робити добрі справи. Та люди з цікавості вистежили благодійника й зробили його єпископом.

 

Версія 2

                               Миколай діти свято     
Згідно з нею, усе було майже так само. Лиш це були три дівчини: чи то заміж вони не могли вийти, бо бідували, чи то батько хотів їх у рабство продати, знову ж таки, аби не вмерти з голоду – точно сказати важко. Однак результат такий самий: таємний благодійник, подарунки, багато щастя тощо.

 

Версія 3

Миколай корабель історія  
Є й така версія: Миколай був рибалкою або походив із рибальської сім'ї. Начебто саме тому його обрали захисником моряків та господарем земних вод (але про це пізніше).

 

Версія 4

              Святий Миколай діти подарунки 
 Миколай народився в багатій сім'ї та виріс дуже чуйною й доброю людиною. Батьки його померли рано і, хоч у нього всього було вдосталь, він відчував нестачу батьківської ласки. Хлопчина часто втікав із дому до своїх бідних друзів. Був серед них такий собі Петрусь: батько його був дуже старим, мама тяжко хворіла, а хлопчик навіть взуття не мав. Миколай вирішив допомогти: набрав у коморі їжі, знайшов трохи одягу та поніс до будинку Петруся. Зранку родина знайшла подарунки й дуже зраділа, та не знала кому дякувати. А далі все за сценарієм із першого варіанту.   

І, скоріш за все, це далеко не повний перелік варіантів, теорій і версій… Але це лише частина історії про Святого Миколайка.

 

Миколай Чудотворець

        Миколай Чудотворець ікона святий Подейкують, що за своє життя він здійснив безліч чудес і чимало добрих вчинків. З найвідоміших: врятував від смерті трьох несправедливо засуджених воєначальників, допоміг жителям рідного міста пережити голод, воскресив моряка, який розбився після падіння з корабельної щогли, допомагав людям у різних бідах та нещастях, силою молитви зупиняв грозу чи бурю.

Завдяки таким вчинкам Миколая вважають покровителем простих людей та подружнього щастя, захисником несправедливо засуджених і, звичайно, дітей.

До речі, згідно з віруваннями, у святого роботи чимало: він опікується не тільки дітьми, а й воїнами, і водіями, і мандрівниками, і бідними в скруті; він покровитель торговців, студентів, моряків і селян; він помічник у найважчих справах та ситуаціях для будь-кого. Тобто, "працює" він далеко не один день на рік!

 

Дитяче свято

зимові свята Святий Миколай Різдво Новий рік
 
Але трохи дивно, чому в цей різноманітний перелік людей, котрі покладаються на святого Миколая, затесалися діти? :) Чому його найчастіше асоціюють із малими непосидами?

Кажуть, що, коли з'явилися перші школи при храмах, Миколай почав опікуватися учнями. Адже коли він був маленьким, то й сам мав дуже хороші схильності до наук і навчання. Тому в день, коли вшановували пам'ять святого, учням дарували солодощі. Трохи згодом традиція розповсюдилась і на сім'ї. В Україні цей звичай набув особливої популярності саме в Галичині XIX століття, коли тут з'явиласz перша мережа шкіл. Але це вже інша історія…

Незважаючи на всі теорії, версії, вигадки q домисли, точно відомо одне (і найважливіше!): Миколай вирізнявся любов'ю, добротою та співчуттям до людей, допомагав знедоленим у біді, роздавав бідним майже всі свої гроші, залишаючи собі тільки скромну суму для життя. І саме за це здобув величезну шану й любов народу. Хіба це не найважливіший сенс свята, про який ми часто забуваємо?

До речі, якщо ви не знали, одночасно з вшануванням Святого Миколая люди всього світу відзначають міжнародний день допомоги бідним у пам'ять про милосердя нашого білобородого героя та його добрі справи! Отже, маємо над чим подумати. Адже є люди, яким пощастило в житті набагато менше, ніж вам… Вони потребують вашої допомоги!

Немає коментарів:

Дописати коментар